Wycieczka od 22 Czerwca – 30 Czerwca 2020 oraz 2 Lipca – 10 Lipca 2020
Cena: $1895.00 + Bilet lotniczy
Cena nie obejmuje:
Dodatkowy koszt dla uczestników wycieczki to bilet lotniczy ( Chicago – Anchorage – Chicago), bilety wstępu, oraz koszty wyżywienia. Istnieje możliwość zarezerwowania za dodatkową opłatą pokoju jednoosobowego. Cena nie zawiera opłat za wycieczki fakultatywne a w tym wycieczkowe przeloty samolotem i rejsy wycieczkowe.
Cena obejmuje:
W cenę wycieczki wliczone są ; noclegi w motelach i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, przejazdy autokarem lub minibusem na całej trasie i usługi przewodnika. W niektórych hotelach w cenie zawarte jest śniadanie.
Leżąca częściowo w strefie polarnej Alaska kusi surowością, pięknem i bogactwem niezniszczonej przez cywilizację przyrody. Egzotyczna, lodowcowa kraina oferuje turystom obcowanie z dziką przyrodą, niezapomniane krajobrazy, spotkania z dawną kulturą ludów północy, pamiątki po początkach osadnictwa i rzadko spotykane gdzie indziej zjawiska astronomiczne. Na terenie Alaski wyodrębniono kilkanaście Parków Narodowych, w których podziwiać można krajobrazy wysokich gór, wulkany, lodowce, pełne wielorybów i fok fiordy, kwieciste wyżyny oraz bogatą w roślinność i zwierzynę tundrę. Wysunięty daleko na północny zachód półwysep Ameryki Północnej to obszar pokryty wielkimi polami lodowymi. Na południowym wybrzeżu Alaski znajduje się największy na świecie, leżący poniżej koła podbiegunowego, lodowiec Melaspina. Najsilniej zlodowacone pasmo Kordylierów – Góry Św. Eliasza, zasilają między innymi i ten lodowiec. Pokrywa on obszar 3900 km. kwadratowych a jego grubość dochodzi do 300 metrów. Lodowce jak powszechnie wiadomo, powstają w strefach wiecznego śniegu, a na Alasce prócz polarnego klimatu, dominują wyżyny i wysokie góry. Jak widać są to znakomite warunki do powstawania lodowców.
Alaska Range to najwyższy łańcuch górski na półwyspie. Właśnie w tych górach znajduje się szczyt McKinley znany także pod indiańską nazwą „Denali”. Jest to najwyższa góra Ameryki Północnej, a jej granie wznoszą się na 6194 m.npm.
Te i kolejne informacje usłyszycie Państwo na naszej wycieczce. Zapraszamy.
Dzień: 1
Chicago – Anchorage
Przelot z Chicago do Anchorage.
Powitanie na lotnisku i przejazd do hotelu.
Anchorage zostało założone w 1914. Jego nazwa oznacza w języku angielskim „miejsce kotwiczenia, kotwicowisko”. Jest położone w południowo-środkowej części Alaski. Rozpościera się na terenie przybrzeżnej niziny, w pobliżu gór Chugach. Stanowią one barierę rozwoju budownictwa we wschodniej części miasta, którego granice sięgają jeszcze dalej na wschód, do terenów Parku Stanowego Chugach.
Brak tu metra i tramwajów, komunikacja publiczna ogranicza się jedynie do autobusów. Miasto zamieszkuje około 40% wszystkich mieszkańców Alaski. Spora część Anchorage zajęta jest przez wojsko, które posiada tu dużą bazę.
Wieczorem spacer po głównej, reprezentacyjnej ulicy miasta – 4-tej Alei.
Zachód słońca nad zatoką Cook’a – park Kincaid. Nocleg.
Dzień: 2
Anchorage – Elkutna – Wasilla
Śniadanie. Przejazd do Elkutny. Wizyta w parku historycznym, gdzie znajduje się rosyjska cerkiew prawosławna z unikatowym cmentarzem. Ciekawe połączenie historii, kultury i zwyczajów Atabaskan z wpływem rosyjskiego kościoła. Przejazd do miasteczka Palmer, leżącego na skraju malowniczej doliny Matanusk. Ta rolnicza miejscowość słynie z hodowli warzyw “olbrzymów”. W tej samej miejscowości zobaczymy farmę wołów piżmowych. W dalszej części dnia zwiedzanie Parku Historycznego Kopalni Independence. Opuszczona, wielka kopalnia złota położona bardzo malowniczo na przełęczy Hatcher w paśmie górskim Talkeetna, kryje jeszcze wiele tajemnic. Zakwaterowanie i nocleg.
Dzień: 3
Wasilla – Matanuska Glacier – Talkeetna – Denali National Park
Śniadanie. Przejazd i spacer do lodowca Matanuska. Jest to jeden z najłatwiej dostępnych lodowców na Alasce. Jego prawie 27 milowy język spływa z gór Chugach. Dla chętnych wędrówka przez lodowiec. W dalszej części dnia przejazd do Talkeetny. Miasteczko znane nie tylko z serialu “Przystanek Alaska” ale przede wszystkim to baza wypadowa na najwyższą górę Ameryki Północnej McKinleya. Dla chętnych możliwość przelotu nad masywem Denali z lądowaniem na lodowcu, jeżeli pogoda na to pozwoli. Nocleg w okolicach Parku Denali.
Dzień: 4
Denali National Park
Śniadanie. Wcześnie rano wyprawa do Parku Narodowego Denali. Wizyta w Centrum Turystycznym. Przejazd 89 milowym odcinkiem malowniczej i jedynej drogi, która wiedzie w głąb parku. Autobusy parkowe zmierzają w stronę jeziora Wonder, zatrzymując się co jakiś czas, szczególnie kiedy pojawiają się dzikie zwierzęta. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy niedźwiedzie grizli, łosie, karibu, orły przednie a może i wilki. W parku żyje 36 gatunków ssaków i 130 gatunków ptaków. Przejazd trwa 9-12 godzin i przy sprzyjającej pogodzie powinniśmy zobaczyć potężny masyw Denali – McKinleya, wiecznie pokryty czapą śniegu i lodu. Powrót i nocleg.
Dzień: 5
Nenana – Fairbanks
Śniadanie. Przjeazd do Fairbanks. Krótki postój w miejscowości Nenana, znanej z loterii/zakładów, w której można wygrać fortunę, obstawiając kiedy ( z dokładnością co do godziny i minuty ) załamie się lód pod specjalnym trójkątem ustawionym na zamarzniętej rzece Tanana, co ma symbolizować nadejście wiosny. Fairbanks – krótkie zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Północy ( Univeristy of Alaska of the North ), w którym można prześledzić historię alaskańskiej sztuki od narzędzi z kości po sztukę współczesną. Po południu przejedziemy do byłej kopalni złota Gold Dredge #8, gdzie poznamy metodę niezwykle efektownego poszukiwania złota. Na zakończenie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w płukaniu złota. Wieczorem spacer po centrum Fairbanks oraz wizyta w Parku Pionierów. Nocleg.
Dzień: 6
Fairbanks – North Pole
Śniadanie. Przejazd do miejscowości North Pole – wizyta w sklepie, w którym Boże Narodzenie trwa cały rok a Mikołaj codziennie rozdaje prezenty. Wyruszamy na południe w stronę Valdez piękną doliną rzeki Tanana. Towarzyszyć nam będzie sławny alaskański rurociąg. Po drodze krótki przystanek i podziwianie lodowca Worthington a dla chętnych krótki spacer pod lodowiec. Przejazd przez przełęcz Thompsona, która słynie z największych opadów śniegu. Przystanki przy wodospadach Braidal Veil i Horsetail Nocleg.
Dzień: 7
Anchorage – Prince William Sounds – Anchorage
Po wczesnym śniadaniu przejazd na stację kolejową. Przejazd pociągiem do Whittier, gdzie wsiądziemy na statek. Wybierzemy sie w rejs, na którym zobaczymy 26 lodowców spływających do zatoki Księcia Williama. W trakcie rejsu serwowany jest darmowy gorący posiłek oraz kawa, herbata i inne napoje. Po 5-cio godzinnym rejsie powrót do portu i przejazd pociągiem do Anchorage. Nocleg.
Dzień: 8
Seward – Kenai Fjords
Po wczesnym śniadaniu przejazd do miejscowości Seward. Wybierzemy się na 5-cio godzinną wyprawę statkiem wycieczkowym do Parku Narodowego Kenai Fjords. Większą część parku zajmuje pole lodowe Hardinga, z którego spływa w stronę zatoki alaskańskiej prawie 40 lodowców. Popłyniemy wśród porozrzucanych wysepek, zatok, cieśnin, głębokich fiordów w poszukiwaniu dzikich mieszkańców Alaski. Często można tu dostrzec: lwy morskie i foki wygrzewające się u stóp skał, wieloryby, orki ale także wydry morskie, orły i niedźwiedzie przechadzające się wzdłuż linii brzegowej. W trakcie rejsu ( za dodatkową opłatą ) możliwość zjedzenia na lunch pysznego łososia z Alaski. Ukoronowaniem wyprawy będzie podpłynięcie do jednego z lodowców, z którego co jakiś czas odpadają większe lub mniejsze bryły lodu, dryfujące później u jego podstawy. Nocleg.
Dzień: 9
Anchorage – Chicago
Po śniadaniu wizyta w Alaskan Native Heritage Center – renomowanym centrum kulturalnym i muzeum w Anchorage. Turyści mogą tu poszerzyć wiedzę o rdzennych mieszkańcach Alaski.
Wizyta w Ulu Factory – miejscu, gdzie produkowane są tradycyjne, wielofunkcyjne eskimoskie noże. Czas wolny na zakup pamiątek i spacer po centrum miasta ( ewentulnie Muzeum Anchorage przy Centrum Rasmusena ).
Transfer na lotnisko. Powrót do Chicago.
Przelot z Anchorage do Chicago