Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda znane nam wszystkim święto w innych częściach świata? Czy wszędzie to właśnie kwiaty i czekoladki odgrywają główną rolę w Walentynki ? Jak to się właściwie zaczęło?
Znajome nam Walentynki są dniem przepełnionym kwiatami, czekoladkami i pluszowymi misiami. W witrynach sklepowych śmieją się do nas najróżniejsze promocje, telewizja i internet zmieniają kolor na czerwony. Serca są wszechobecne. Czy to święto zawsze wyglądało w ten sposób? Zapraszamy do czytania.
Jak zaczęły się Walentynki ?
Najpopularniejszą legendą o powstaniu Walentynek jest ta, powiązana ze Świętym Walentym z Rzymu. Święty Walenty został skazany za udzielanie ślubów kościelnych rzymskim, chrześcijańskim żołnierzem, którym kościół z zakazał brać ślubu. Cesarz Klaudiusz II wierzył, że żonaci żołnierze są gorsi, mniej silni i mniej waleczni, dlatego żołnierze pod żadnym pozorem nie mogli brać ślubu. Święty Walenty sprzeciwił się temu osądowi, gdyż uważał, że miłość jest ważniejsza niż przelana w walce krew. Przez właśnie tę wiarę w miłość ponad wszystko, Święty Walenty został skazany na śmierć przez Cesarstwo Rzymskie w III wieku.
Według podań, Święty Walenty przebywając w więzieniu uleczył dziewczynę ze ślepoty. Tą dziewczyną była córką naczelnika więzienia, w którym przebywał Walenty. Kiedy dziewczyna zobaczyła twarz Walentego, jako pierwszy widok swoich uleczonych oczu, zakochała się w nim z wzajemnością. Według tej legendy Święty Walenty napisał dziewczynie liścik, który wręczył jej zaraz przed swoją egzekucją. Na kartce napisał „Twój Walenty” – to właśnie w tej sposób urodziła się tradycja pisania kochanym osobom „Walentynek”.
Dlaczego właśnie kwiaty?
Tradycja obdarowywania się kwiatami w Walentynki zaczęła się dopiero w czasach wiktoriańskich. W tamtych czasach zwracano szczególną uwagę na znaczenie kolorów i rodzajów kwiatów. Z tego względu, otrzymując konkretny kolor i typ kwiatów, możnabyło wydedukować, jakie są intencje obdarowującego. Jeśli kwiaty były czerwone, a najlepiej czerwone róże – był to znak gorącej miłości. Żółte lub pomarańczowe kwiaty oznaczały przyjaźń i wdzięczność, a białe – czystość i nieśmiałe uczucia. Tradycja kwiatów na Walentynki szybko rozpierzchła się po całej Europie i istnieje oczywiście aż do dziś.
Czy wiesz, że przez nasze biuro w Palos Hills możesz wysłać swoim bliskim kwiaty? Na walentynkowy prezent co prawda już za późno, ale Polamer Palos Hills zaprasza do wysłania bukietów, koszy prezentowych i pięknie opakowanych alkoholi na każdą okazję! Przejrzyj nasz katalog tutaj lub przyjdź do biura – my pomożemy Ci wybrać!
Jak wyglądają Walentynki w innych krajach?
– W Japonii to kobiety obradowują swoje drugie połówki czekoladkami. W sklepach dostępne są również mniejsze, niedrogie „giri choco” czyli „czekoladki zobowiązujące”, które panie mogą darować tym panom, których uczucia nie podzielają. Robią to po to, żeby dać im znać, że z tej miłości raczej nic nie będzie. Panowie z kolei mają swoją kolej 14 marca. To właśnie wtedy obdarowują swoje wybranki kosztownościami i bogatszymi prezentami niż te, które otrzymali sami 14 lutego.
– W Walii mężczyźni już od wieków według tradycji rzeźbią swoim ukochanym drewniane łyżki. Mają one symbolizować przekazanie władzy nad ogniskiem domowym kobiecie. Im piękniej wyrzeźbione – tym większa jest miłość i zaufanie mężczyzny do wybranki.
– W Niemczech prezentem walentynkowym są…. świnie! Nie, nie chodzi o żywe zwierzęta lub mięso, a bardziej o symbolike zwierzęcia. Świnie są w Niemczech symbolem szczęścia, więc na walentynki Niemcy wymieniają się świnkami-pluszakami, czekoladkami w kształcie świnek lub kartkami z malunkiem świnek.
– We Włoszech, a konkretnie w Weronie, Walentynki to aż 4-dniowy festiwal. To właśnie w tym mieście Święty Walenty udzielał ślubu żołnieżom tyle wieków temu. Było to, jak wspomnieliśmy juź wyżej, zabronione w okresie wojny. Teraz włosi celebrują czas walentynek wielkim festiwalem; całe miasto udekorowane jest latarniami w kształcie serc, mają miejsce liczne parady a nawet konkurs na najpiękniejszy list do Julii (z Romea i Julii).
– Korea nie zapomina o tych, którzy Walentynki obchodzą samotnie. Single ubierają się w ten dzień na czarno, a w każdej restauracji mogą zjeść przygotowywane specjalnie na tą okazje czarne kluski, tradycyjną potrawę żałoby braku miłości.
– Na Słowenii Święty Walenty jest patronem wiosny, nie miłości. W ten dzień to wcale nie ludzie wyrażają swoją miłość do siebie. W tym kraju wierzy się, że właśnie 14 lutego ptaki zaczynają sezon godowy i zaczynają dobierać się w pary. Tradycyjnie mieszkańcy Słowenii przechadzają się po zaśnieżonych łąkach na boso, by zobaczyć miłość ptaków i doświadczyć nadchodzącej wielkimi krokami wiosny.
Zapraszamy do Agencji POLAMER w Palos Hills
Zapraszamy do komentowania postów na naszym blogu. Podziel się z innymi swoimi poradami oraz wiedzą na naszym blogu. Co kupić, co zwiedzić, gdzie szukać, czego nie robić a co zrobić. To, co pożyteczne lub miłe zawsze pożądane.