BLOG Agencji Polamer


Tu znajdziesz wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności oraz wiele więcej.

uz

Program DACA
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o programie DACA

Dowiedz się, czym jest program DACA, jakie niesie on ze sobą korzyści, kto może ubiegać się o uczestnictwo w programie oraz jak wygląda aktualna sytuacja ochrony dla młodych ludzi, którzy imigrowali na tereny USA, będąc dzieckiem.

 

Czym jest program DACA?

DACA (z ang. skrót od Deferred Action for Childhood Arrivals) to program chroniący przed deportacją około 800 000 młodych ludzi, zwanych Dreamersami, którzy dostali się na teren Stanów Zjednoczonych jako nieletni i bardzo często nie mają innej ojczyzny, niż USA. Program ochrony Dreamersów został ustanowiony w 2012 roku przez Baracka Obamę. Przez te wszystkie lata, DACA był politycznym rolercoasterem, w wyniku którego orzeczenia sądowe i działania administracyjne anulowały, przywracały lub częściowo wycofywały program co kilka miesięcy.

Warto podkreślić, że program DACA nie zapewnia młodym ludziom oficjalnego statusu prawnego ani ścieżki do uzyskania obywatelstwa, ale pozwala im ubiegać się o prawo jazdy, numer ubezpieczenia społecznego oraz pozwolenie na pracę na terenie Stanów Zjednoczonych. Uzyskana ochrona w ramach tego programu obowiązuje jednorazowo przez dwa lata, przy czym istnieje możliwość jej odnowienia.

Administracja Trumpa wielokrotnie próbowała zlikwidować program ustanowiony przez prezydenta Baracka Obamę. W zeszłym roku Sąd Najwyższy zablokował jednak działania dotyczące kontynuacji planu zniesienia DACA. W grudniu 2020 roku sędzia nakazał całkowite przywrócenie programu DACA, co potencjalnie umożliwiłoby powrót aż 300 tys. nielegalnych imigrantów kwalifikujących się do ubiegania się o ochronę przed deportacją. Mimo podjętych działań program wciąż napotyka wyzwania, takie jak m.in. sprawa w sądzie federalnym w Teksasie, gdzie republikańscy prokuratorzy generalni zwrócili się do sędziego o uznanie programu DACA, jakoby był on niezgodny z prawem.

 

Korzyści płynące z programu DACA

Udział w programie wiąże się z szeregiem korzyści. Oprócz pozwolenia na pobyt w kraju młodzi ludzie mogą również uzyskać pozwolenie na pracę, a także uzyskać ubezpieczenie zdrowotne od pracodawców, którzy je oferują.

Możliwość legalnej pracy umożliwiła im również opłacenie szkoły, zdobycie wyższego wykształcenia oraz, w niektórych stanach, uzyskanie prawa jazdy. W niektórych stanach mogą kwalifikować się do pobierania czesnego oraz stypendiów i pożyczek edukacyjnych finansowanych przez państwo. W zależności od miejsca zamieszkania Dreamersi mogą również kwalifikować się do oferowanego przez państwo ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Kto może ubiegać się o ochronę, którą zapewnia program DACA?

Aby zostać zakwalifikowanym do programu, kandydat – w zależności od wieku – musi być zapisany do szkoły średniej, posiadać świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły średniej bądź odbyć służbę wojskową. W przeciwieństwie do tego, co powiedział były prezydent Donald J. Trump, osoby z poważną historią kryminalną (mowa o wyroku skazującym za przestępstwo, poważne wykroczenie lub łącznie trzy wyroki za jakiekolwiek wykroczenie) nie kwalifikują się do programu.

 

Co dalej z programem DACA?

Odkąd federalny sąd okręgowy nakazał administracji Trumpa pełne przywrócenie DACA w grudniu, imigranci mogli składać nowe wnioski o ochronę w ramach programu, cofając memorandum wydane latem przez Chada Wolfa, ówczesnego sekretarza bezpieczeństwa wewnętrznego, który ograniczył program do osób, które już się zapisały.

Ale pozew z 2018 r. wytoczony rządowi federalnemu przez prokuratora generalnego Kena Paxtona z Teksasu i ośmiu innych stanów kierowanych przez Republikanów wciąż toczy się przed sądami. Pozew kwestionuje samą legalność DACA, twierdząc, że oryginalny zapis z 2012 roku jest niezgodny z prawem. Twierdzi, że administracja Obamy przekroczyła swoje uprawnienia, tworząc program DACA bez zgody Kongresu, argumentując jednocześnie, że DACA nałożyła duże obciążenie finansowe na stany obciążone kosztami nielegalnej imigracji.

W obliczu takiego rozwoju wydarzeń sprawa ma kilka potencjalnych wyników. Sąd może orzec, że DACA jest zgodne lub niezgodne z prawem. Może również stwierdzić, że nie ma możliwości, aby wykazać niekorzyści finansowe spowodowane przez DACA, co jednocześnie nie daje podstawy do wniesienia sprawy. Sędzia ma również możliwość odrzucenia prośby obu stron o wydanie orzeczenia bez konieczności przeprowadzania rozprawy.

 

Na obecną chwilę pewne jest jedno – polityczny rollercoaster związany z programem wciąż się nie kończy. Jeśli Ty sam potrzebujesz pomocy związanej ze sprawami emigracyjnymi, zapraszamy do Agencji POLAMER w Palos Hills na bezpłatną konsultację z adwokatem Magdaleną Grobelski. Więcej informacji o świadczonych przez nas usługach, znajdziesz tutaj.

Przekonaj się sam i już teraz zadzwoń pod numer +1 (708) 480 2352, aby uzyskać więcej szczegółów na temat świadczonych przez nas usług.
Agencja POLAMER w Palos Hills otwarta jest przez 7 dni w tygodniu. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Kontakt na naszej stronie. Zapraszamy!
Chcesz dowiadywać się pierwszy o promocjach? Zwiększ swoje szanse – wystarczy, że zasubskrybujesz naszego bloga.

Posty powiązane

Zostaw komentarz